Re: [DX] Ei serbokroatiaa 1650- 1654- 1670
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] Ei serbokroatiaa 1650- 1654- 1670



Tässä selitys sille, miksi taajuuksista ei tiedotettu enää klo 23 jälkeen Suomen kesäaikaa:

Sain kaksi puhelua eilen serbipiraatin studiosta. Ei siinä tohinassa ehtinyt avata tietokonetta (ja häiriölähdettä) ja kirjoitella minkään sortin stooreja postilistalle. Viesti ei olisi luultavammin tavoittanut ajoissa ketään kuulolla ollutta? Puhelujen soittaja oli HKU, joka tiedotti tukkoisista taajuuksista noin klo 23.17 SKA. Sitä ennen aiemmassa puhelussa hän kysyi, kuuluuko mitään 1660:llä. Vastasin, että paikallinen qurmutus on täällä Liedossa liian luja, enkä kuule taajuudelta mitään muuta kuin pörinää. Puhelu katkesi. Lisäinfo jäi saamatta siinä vaiheessa.

Vaihtoivat taajuutta. 1680:llä kuului jotain kreikalta kuulostanutta. Ei tärpännyt. Olisi tärpännyt noin klo 00.01 SKA. Barones kuuli lähetyksen Hollannissa ja "qusoili" serbin kanssa taajuudella 1680 peittäen samalla serbin kuuluvuuden. Näin minulle kerrottiin. Olin siinä vaiheessa jo "vaiheessa" eli sulkenut toosan ja painunut pehkuihin.

Aitoossa kuunnellut kaverini kysyi minulta tekstiviestillä joskus puoli kahdentoista korvilla Suomen ilta-aikaa, millä taajuudella mennään. Hän sai siis taajuusvihjeen minulta. Muita en vihjannut. En pystynyt. Ei ollut teidän muiden numeroita. Sorry! Hehheh!

Ehkä aseman missaaminen ei ollut kenellekään maailmanloppu.

TET



Mauno Ritola kirjoitti 19.05.2008 kello 12:11:
> No sehän on harmi, että mikään etukäteen ilmoitetuista taajuuksista ei 
> pitänyt paikkansa. Jos joku tiesi/havaitsi sen eilen ajoissa, miksei 
> ilmoittanut täällä listalla? Saksassa olivat kuulevinaan Vihor-idejä 
> 1670:llä ...
> 
> 73, MR



...................................................................
Luukku Plus paketilla pääset eroon tila- ja turvallisuusongelmista.
Hanki Luukku Plus ja helpotat elämääsi. http://www.mtv3.fi/luukku


___________________________________________________________________________________
Tilaa WRTH 2008 nyt:
http://www.hard-core-dx.com/redirect2.php?id=wrth2008
-----------------------------------------------------------------
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html