At 14:17 28.2.2015, [SSS] kirjoitti wrote:
******KiitÃn jo saamistani neuvoista, mutta lisÃÃ saa kernaasti tulla, tÃllÃ
toivottavasti on yleistÃkin merkitystÃ, koska mÃkkikuuntelu taitaa nykyÃÃn olla
lÃhes ainoa vaihtoehto varsinaisessa DX-kuuntelussa.
73 SSS*****
VALITETTAVASTI MINULLA ei ole antaa Simolle vinkkejà aurinkopaneelien osalta, mutta kommentoin hÃiriÃiden vÃlttelyÃ. HÃiriÃtason takia kun olen kotona joutunut siirtymÃÃn tyystin FM-puolelle.
En jaksa muistaa, onko tÃllà foorumilla ollut puhetta etÃluettavista sÃhkÃmittareista:
en ainakaan pikaisella hakukonettamisella lÃytÃnyt moista ketjua. Utility-puolella nÃkyy polemiikkia olleen:
http://peditio.net/utility/YaBB.pl?num=1306488921/21
Oman torppani mittari ymmÃrtÃÃkseni on PLC-tavaraa, ja kÃsittÃÃkseni tilannetta vielà pahentaa se, ettà muutaman kymmenen metrin pÃÃssà torpasta sijaitsee energiayhtiÃn jonkinlainen jakoloota//lukureititin.
.
EXTREME-QTH:t, niità jo sivuttiinkin TVH:n taukotuvan myÃtÃ. Muistaakseni, erÃs suomalainen aktiivikuuntelija 90-luvulla sovelsi lattareihin jopa sÃÃnnÃllistà telttakuuntelua.
Vasta taannoin tajusin, ettà minullahan seisoo pihassani tyhjÃnpanttina vanha farmari, jossa on "Webasto". Heh, pitÃisikÃhÃn ottaa romu kesÃbrasseille ja ensi syksyksi pedition-kÃyttÃÃn...
Tuosta kun heivaa pelkÃÃjÃn penkin mÃkeen, sen tilalle pystyisi virittelemÃÃn tason kuuntelulaitteistolle. Takapenkiltà kÃsin pystyisi operoimaan. Ja kuljettajan penkin taakse mahtuu [940] tÃysimittainen punkkauspaikka.
Ei muuta kuin akkuvarustus matkaan, ja tiettÃmille taipaleille. Nopsastihan 0.9 neliÃn keloilta virittelee viikonloppulangat korpeen kuin korpeen.
73, IS
___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________
THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html
___________________________________________________________________________________ DX mailing list DX@xxxxxxxxxxxxxxxx http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx _______________________________________________ THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed and/or modified under the conditions set down in the Design Science License published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html