Re: [DX] Useimmat piraatit taajuuden 1602 kHz yläpuolella ...
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] Useimmat piraatit taajuuden 1602 kHz yläpuolella ...



Jotkut ehkä muistavat Radiokuuntelija-lehden, joka sisälsi YLE:n radio-ohjelmat (myöhemmin myös TV-ohjelmatiedot), sekä takasivuilla lyhyesti hyvin kuuluvien ulkomaisten pitkä- ja keskiaaltoasemien aallonpituuksia ja myös suuntaa-antavia ohjelmatietoja. Sivumennen sanoen tämä taisi olla yksi vahva tekijä, joka lisäsi silmissäni radion taianomaista hohtoa ja houkutti selaamaan bandeja ja päätymään dx-kuuntelijaksi.
No, mainitussa Radiokuuntelija-lehdessä oli joskus 1950-luvulla pikku-uutinen hollantilaisista piraattilähettimistä. Tarkka vuosiluku ja lehden numero eivät nyt juuri ole käsillä, mutta sen perusteella voi sanoa että radiopiratismilla on Hollannissa pitkät perinteet. Uutinen osui silmiini muutama vuosi sitten, kun selailin vanhoja Radiokuuntelija-lehden numeroita. Muistini ei sentään tässä ulotu 1950-luvulle asti.

TV-ohjelmien ja näkyvyysalueiden laajennuttua Radiokuuntelijasta tuli Antenni.

73 de JTS

- - -
On 13.12.2015 16:44, Ilkka Martikainen wrote:

OK, kohtuullinen näkymä kyllä … ei ongelmia luettavuudessa.

 

Tuo Hollantihan on kovin vapaamielinen maa. Muutaman kerran on tullut sielläkin käytyä, mm. Concertgebouwin konserteissa (todella hyvä akustiikka). Vrt. esim. nuo Coffee Shopit, joissa ei myyty kahvia. Nythän näitä ollaan karsimassa lainsäädännöllä. Siinä oli aluksi suomalaisella ihmettelemistä … että missä on oikea kahvila …

 

Mutta sananvapauden kanssahan näillä piraateilla ei sitten ole mitään tekemistä … toki voisi nuo polkat ja humpat soitella ihan itsekseen kotosallakin, jos tämän tyylisestä musiikista pitää  – ilman levitystä maailmalle. Mutta meitä on moneen junaan – ja joku jopa jää junasta kokonaan.

 

73 ja hyvää Joulun odotusta, SDXL1398/OH5MD, Ilkka M.

 

Lähettäjä: DX [mailto:dx-bounces@xxxxxxxxxxxxxxxx] Puolesta Markku Niiranen
Lähetetty: 13. joulukuuta 2015 16:28
Vastaanottaja: Suomalaisten DX-lista
Aihe: Re: [DX] Useimmat piraatit taajuuden 1602 kHz yläpuolella ...

 

Näin on - hyvä kysymys tässä yhteydessä olisi, miksi - miksi juuri Hollannissa? Eikö hollantilaisten viranomaisten pitäisi pitää bandit tyhjinä kaikenlaisista "örveltäjistä"? Taajuusaluehan on varattu mm. merenkulun turvallisuusliikenteen käyttöön yksinoikeuksin.

Tätä olen itse ihmetellyt sen 40 vuotta.

Mutta jotkuthan noita polkkaajia/ humppaajia  innolla kuuntelevat ja raportoivat satamäärin.

Harrastus sekin.

t: Mni

ps. tämä vastausnäkymä nyt niin omituinen, etten tiedä mitä lähtee ja tuleeko mukaan lainausta.

outo juttu.

Ja jälleen kerran rivien väliin tuplaväli.

 

Harrastus sekin kai.

 

12. joulukuuta 2015 klo 21.09 Ilkka Martikainen <ilkka.martikainen@xxxxxxxxxxx> kirjoitti:

Näin on - hyvä kysymys tässä yhteydessä olisi, miksi - miksi juuri Hollannissa? Eikö hollantilaisten viranomaisten pitäisi pitää bandit tyhjinä kaikenlaisista "örveltäjistä"? Taajuusaluehan on varattu mm. merenkulun turvallisuusliikenteen käyttöön yksinoikeuksin. Asia ei kuitenkaan taida olla kiinni pelkästään ns. resurssipulasta tai teknisen seurannan ongelmista.
73 de SDXL1398/OH5MD, Ilkka M.

-----Alkuperäinen viesti-----
Lähettäjä: DX [mailto:dx-bounces@xxxxxxxxxxxxxxxx] Puolesta Kari Kallio
Lähetetty: 11. joulukuuta 2015 22:32
Vastaanottaja: dx@xxxxxxxxxxxxxxxx
Aihe: [DX] Useimmat piraatit taajuuden 1602 kHz yläpuolella ...

ovat hollantilaisia. Niitä voi parhaillaan olla jopa 3-4 äänessä yhtäaikaa ja hyvin kuuluvat Twente sdr:n kautta, jonka vesiputouksesta voi nähdä helposti, missä alkaa seuraava juke-box soida.
Taajuudella 1611 on kuultu useitakin asemia, lokien mukaan mm. Barones, Turftrekker, Atletico ja Zwarte Boekanier jne.
yt
KKX



___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html