Re: [DX] Kesän FM-kisa
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] Kesän FM-kisa



RKO kirjoitti:

"HAR: Tämä ei ole Liiton kisa, joten vertailut Liiton asioihin on turhia."
 
Kommentti:
 
Arvasin, että tarkerrut tähän. Vaikka käynnistämäsi FM-kisa ei olekaan Liiton kisa, niin silti kilpailijoiden lokaukset päätyvät ennemmin tai myöhemmin Liiton kustantamaan Radiomaailma-lehteen. Vertailu Liittoon ei siis ole turha! 
 
Jos suomalaiset asemat ovat Liitossa ja tällaisissa kilpailuissa pannassa, niitä ei vaivauduta edes lokaamaan, vaikka monet suomilokaukset ovat kovan luokan sieppauksia (esim. Radio Elvin kuuluminen Savonlinnassa). Tämä syrjintä on tappio koko suomalaiselle FM-kuuntelulle.
 
 
RKO kirjoitti:
 
"Eli, laitetaan kilpailuun kaksi eri luokkaa: Es ja tropo. Suomalaiset asemat
kelpaa mukaan tropoluokkaan. Näin se on reilua kaikille. Kilpailkoon ne, jotka haluaa lokata pari sataa YLE taajuuttaa/virolaisia yms tropokisassa ja ne, joita se ei kiinnosta, voi
keskittyä pelkään ES kisaan."
 
Kommentti:
 
Tuo kuulostaa jo paremmalta, vaikka minun puolestani Es ja tropo voisivat olla samassakin sarjassa (kunhan suomalaiset ovat mukana kilpailussa). Es/tropo-jaottelu saattaa nimittäin osoittautua oletettua vaikeammaksi. 
 
Suomalaisten asemien aiheuttamaa "ongelmaa" en pidä lainkaan sellaisena "uhkana" "oikealle" DX-(kauko)kuuntelulle kuin usein annetaan virheellisesti ymmärtää. Itse olen kiinnostunut lähinnä pienitehoisista, paikallisista ja tilapäisistä suomalaisasemista (esim. Radio Elvi), joita on kuultavissa etenkin kesäisin. Väitän, että suurin osa dixareista ei sittenkään lokaile satamäärin YLE:n alueohjelmia tai muita suuritehoisia ketjuasemia. 
 
Kotimaan asemia pelkäävä Liittokin voi huokaista helpotuksesta, koska massalokauksia Suomesta ei ole odotettavissa. Tasapuolisuuden ja reiluuden takia suomalaiset on kuitenkin otettava mukaan kilpailuun.
 
Menestystä kaikille kilpailijoille tasapuolisesti!
 
73s HAR
 

___________________________________________________________________________________
Tilaa WRTH 2009 nyt:
http://www.hard-core-dx.com/redirect2.php?id=wrth2009
-----------------------------------------------------------------
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html