Re: [DX] NimimerkeistÃ
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] NimimerkeistÃ



ï
NÃinhÃn maailma nÃyttÃÃ olevan kallellaan. Periaatteessa helpoin ratkaisu olisi nimimerkki+rx+qth -listan julkaiseminen RMssa edes pari kertaa vuodessa, jos
1) kansa ilmoittaisi tietonsa ja
2) joku kerÃisi ne yhteen.
Taitavat vain nykyisin molemmat pointsit olla utopiaa.
 
OLLiin integroitu avustajalista ratkaisisi molemmat ongelmat ainakin osittain, mutta koodaamiseen ei taas Ristolla ole resursseja ainakaan tÃnà vuonna. ItsellÃni olisi kyllà aikaa, mutta tietokantakoodaamiseni rajoittuu yhteen projektiin vuonna 1985. Ei hyvÃltà nÃytÃ.
 
73 PS
----- Original Message -----
Sent: Friday, February 10, 2012 11:40 AM
Subject: [DX] NimimerkeistÃ

Vanha makela.infon "Avustajat ja laitteet" -nettipalsta kerÃsi ennen hakkerointia noin 15 aktiivia, nyt uusilla sivuilla aktiivien mÃÃrà on viisi.

TÃllaisessa julkisessa nimimerkki-tietokannassa on ongelmia. On henkilÃità jotka eivÃt yllÃpidà tietojaan ja niitÃkin jotka eivÃt halua tietojen olevan julkisia. Ehkà tuo nimerkkitietojen integrointi OLL:n voisi laittaa asiat sujumaan paremmin..

Toinenkin asia kaipaisi jotain ajattelua: RadioMaailman julkaisu pelkÃstÃÃn paperiversiona on nÃin 2010-luvulla vÃhÃn outoa, varsinkin kun lehden tÃrkein anti (lokaukset) on jo julkaisu viikkoja aiemmin netissÃ. Lukeekohan kukaan lokauksia enÃÃn? Julkaistaanko niità tilastoja varten vaiko perinteen vuoksi?

RadioMaailman ja/tai OLLin seuraava askel voisi olla Facebookin oloisessa, enemmÃn reaaliaikaisessa palvelussa. Facebookissa ne henkilÃtiedot jo ovatkin ainakin SDXL:n ryhmÃÃn liittyneiden osalta, lokauspalvelukin pelaisi sità myÃtà kun asemia FB-maailmaan kirjoittaa. TÃmÃnkin palstan saisi integroitua sinne.

TÃssà vÃhÃn ajatusta aivomyrskyyn...
___________________________________________________________________________________
Tilaa WRTH 2011 nyt:
http://www.hard-core-dx.com/redirect2.php?id=wrth2011
-----------------------------------------------------------------
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html