Re: [DX] Radiomaailma pdf ???
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] Radiomaailma pdf ???



Oikeastaan ei poliitikko, vaan juristi. Teksti nimittäin on tarkoitettu tiedoksi lehteä avustaville, jonkinlaiseksi varmistukseksi siltä varalta, että joku keksisi nostaa äläkän tekijänoikeuksistaan, kun julkaisemme tämän tuottamaa aineistoa sähköisesti. Sanamuoto on tarkoin harkittu ja täyttää tehtävänsä sellaisenaan.

PDF-lehdestä on kyllä ollut lehdessä tietoa aina pääkirjoitusta myöten (RM 11-12/2010). Viime vuoden viimeisessä numerossa oli sivun 7 alalaidassa seuraava teksti (isolla kirjainkoolla ja lihavoituna):

"RADIOMAAILMA PDF-MUODOSSA
SDXL tarjoaa jäsenilleen mahdollisuuden saada Radiomaailma paperilehden lisäksi myös sähköisessä, PDF-muodossa. Tiedosto lähetetään halukkaille lisäveloituksetta sähköpostin liitteenä. Voit tilata PDF-Radiomaailman osoitteesta toimisto@xxxxxxxxx Viestistä tulee ilmetä nimesi, jäsennumerosi ja sähköpostiosoitteesi. PDF-lehden jakelussa jo olevien jäsenten ei tarvitse uudistaa tilaustaan."

73

HAA

28.2.2012 11:08, Simo Soininen kirjoitti:
Moi!

Nykyisin tässä infoähkyssä (onneksi jotkut tahot siltä meitä varjelevat?? - kaiketi tahattomasti) nukumme varsin usein onnemme ohi. Tietenkin Radiomaailmassa oleva teksti "Kaikki Radiomaailmassa ilmestynyt aineisto voidaan julkaista myös sähköisessä muodossa" on enemmän kuin arvoituksellinen, ihan kuin joku poliitikko olisi sen kirjoittanut. Voisimme kokeilla selkokielistä vaihtoehtoa!
73 SSS

----- Original Message ----- From: "Mäenpää Teijo" <Teijo.Maenpaa@xxxxxxxxx>
To: "Suomalaisten DX-lista" <dx@xxxxxxxxxxxxxxxx>
Sent: Monday, February 27, 2012 10:33 PM
Subject: [DX] Radiomaailma pdf ???


Olenko ääliö vai muuten nukkunut onneni ohi ?

Mistä lähtien ja millä tavalla Radiomaailman on saanut sähköpostilla ?

73s
TSM
Teijo Mäenpää
Säkylä


-----Alkuperäinen viesti-----
Lähettäjä: dx-bounces@xxxxxxxxxxxxxxxx [mailto:dx-bounces@xxxxxxxxxxxxxxxx] Puolesta Raimo Karjalainen
Lähetetty: 27. helmikuuta 2012 20:08
Vastaanottaja: SXDL-postituslista
Aihe: [DX] Fw: EDELL: RM 2

Nyt ilmestynyt RM-pdf on tällä kertaa sopukokoinen, eli alle 2MB, sain nyt näkyviin siviilimeilissä, johon siirsin puhelimen avulla työmeilistäni. Edellinen RM, koko oli yli maagiset 2MB, joka siis jäi työmeiliin (työpaikalla luettavaksi). Kotona siis lehti (RM2) itsessään lukemista postilaatikossa. Lehti oli pikalukemisella taas laadukas sisällöltään.

Nyt siis voin lukea lehteä reisussa Sotkamon Vuokatissa, jossa taas on häiriötaso hirveä matalien taajuuksien kuunteluun. Siis hiihdetään sitä enemmän.

--- Alkuperäinen viesti ---
Aihe: EDELL: RM 2
Lähetetty: 27.2.2012 18:41
Lähettäjä: raimo.j.karjalainen@xxxxxxxxxx


-raimo

-- alkuper. viesti --
Aihe: RM 2
Lähettäjä: "Suomen DX-Liitto" <toimisto@xxxxxxxx>
Päivämäärä: 27.02.2012 16:07

Hei!

Liitteenä Radiomaailman helmikuun numero PDF-muodossa.

Heikki Aarrevaara

--
Heikki Aarrevaara
Managing editor, Radiomaailma magazine
Finnish DX Association, P.O. Box 454, FI-00101 Helsinki, FINLAND Tel. +358-44-0223 030




--
Heikki Aarrevaara
Managing editor, Radiomaailma magazine
Finnish DX Association, P.O. Box 454, FI-00101 Helsinki, FINLAND
Tel. +358-44-0223 030

___________________________________________________________________________________
Tilaa WRTH 2011 nyt:
http://www.hard-core-dx.com/redirect2.php?id=wrth2011
-----------------------------------------------------------------
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html