[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]
[DX] No jaa..., vielä tämä >huokaus<
Bongarien tarkoitus ei ole varsinaisesti lintuharrastuksen
edistäminen vaan pinnojen kerääminen, joka aiheuttaa joskus ongelmia
esimerkiksi jokamiehen oikeuksien tulkinnassa.
Bongariliiton
ohjeissa jäsenille on tarkat määräykset siitä, mitä liiton jäsen saa ja
ei saa tehdä, jotta ei aiheuteta turhaa häiriötä: Lintuharrastaja
kulkee luonnossa ympäristöä, maanomistajia, lintuja ja lähimmäisiä
kunnioittaen.
Tuo siis lintumaailmassa- ja samat ilmiöt (hieman eri muodossa) esiintyvät myös dx-kuuntelussa....
Pistelaskenta lienee se suurin ongelma molemmissa. mot?
AHE-5750 Rovaniemi
------------------------
Hortonomikollegani kirjoittaa asiaa Bongariliiton ohjeistuksesta jäsenilleen (noinhan se on), mutta alku menee hieman petäjikköön.
"Bongarien tarkoitus ei ole varsinaisesti lintuharrastuksen edistäminen..., " näin AHE kirjoitti.
Noinhan ei todellakaan ole, Bongariliittoon taitaa kuulua melkoinen osa Suomen kokeneimmista lintuharrastajista ja heidän panoksensa lintuharrastuksen (ja lintutietämyksen) edistämisessä ja lisäämisessä on todella sanoin kuvaamaton!
Bongariliitto (nämä todelliset lintupinnojen bongaajat, "ammattilaiset, " joille tärkeää toki myös tavan lintuharrastus, lintujen suojelu, opetus-, tiedotus- ja järjestötoiminta) on vain yksi osa Suomen BirdLifea.
Suurempi osa porukoista kuuluu BirdLifen alaisiin maakunnallisiin/ paikallisiin lintuyhdistyksiin ja melkoinen osa on "vapaata riistaa" kuulumatta mihinkään.
Ja toki pinnojen laskentaa harrastetaan tietenkin laajalti laajalti kuulumatta Bongariliittoon, liitto ei ole tietenkään sen edellytys.
Mutta meille "tavallisille" useimmiten riittää "elikset", eli elämänpinnat ja kenties myös maakunta-, kunta tai pihapinnat.
Tähän se yleensä jää.
AHE kirjoitti, että "Pistelaskenta lienee se suurin ongelma molemmissa, mot?"
Ei suinkaan MOT!
Lintupuolella ei ole mitään skismaa lajien laskennasta (pisteistä) ja kriteerit voivat ovat tiukat mutta samalla hyvin selkeät.
Ne ymmärtänee jokainen.
t. Entinen Tringan (Hesa) jäsen, entinen PSLTY:n jäsen (Pohjois-Savo), entinen Bongariliiton jäsen ja melkein PPLY:n (Pohjois-Pohjanmaa) jäsen, mutta köyhän budjetti ei silloin riittänyt jäsenmaksuun ja homma "unohduksissa..."
t. 2314- MNi (70- luvulla MEN), eli Markku Niiranen Hailuodosta
___________________________________________________________________________________
Tilaa WRTH 2011 nyt:
http://www.hard-core-dx.com/redirect2.php?id=wrth2011
-----------------------------------------------------------------
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________
THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html