[DX] [FM-jupinaa] Ohjeita MS-kuunteluun
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

[DX] [FM-jupinaa] Ohjeita MS-kuunteluun



Anteeksi, kivitän taas.


KIVITÄN, SILLÄ tämä tammikuun loppupuoli on yhä ollut positiivista aikaa, meteoripingien tiheyden osalta.

En tiedä, oliko ansio Quadrantidien jälkimaininkien vai marginaalisten pikkuparvien sekä irtokivien, mutta aina 20. tammikuuta tienoille asti kivitys oli sangen taajaa, ja Sodankylän observatorion tutka jatkuvasti ilmoitteli jopa 150...180 paukun lukemia tuntitasolla. Tuo myös kuului pingien taajuudessa sekä laadussa eli kestossa.
..

PARHAILLAAN, käsillä on Alfa-Kentauridien meteoriparvi. Kelitilanne on sikäli otollinen, että tropoa ei ole juuri lainkaan, ja tropokauden sekä kesäisen pinta-aallon vakiopiinaajat ovat taajuuksilta poissa. Meteoreita on aina mukavampi ja helpompi bongata ns. tyhjillä taajuuksilla, jotka alkavat olla ainakin omalla nurkallani harmillisen harvassa.


LAITAN TÄHÄN PARI vinkkiä omasta käytännöstäni. Korskeasti otsikoin postaukseeni "ohjeita", vaikka todellisuudessa kyse on vain omista käytännöistäni. Ja toisaalta, nämä omat käytäntöni saattavat olla tuttuja jokaiselle FM-kuuntelijalle.

Seuraavan kirjoitan reaaliaikaisen radiokuuntelijan näkökulmasta. Poisluen MS-pingit, jotka ovat riittävän pitkäkestoisia sekä voimakkaita antaakseen RDS-koodin. Niin ikään, poisluen SDR-tallentamisen. Kirjoitan siis perinteisestä mullatun pölyttyneestä DX-kuuntelemisesta, ja tapauksessani CCIR-FM:llä eli taajuusvälillä 87.5-108 MHz.


1] ÄLÄ SÄNTÄILE.

Taajuudelta toiselle hyppiminen on hyödytöntä.

Laita toosasi suhisemaan tyhjälle taajuudelle, avaa kyseisen taajuuden asemalista FM-lististä. Laita tallennus päälle ja jää oppimaan tuota taajuutta.

Oman kokemani mukaan, kukin taajuus vaatii ehkä noin vuorokauden kärsivällisen opettelun, ennen kuin oppii tunnistamaan taajuuden vakiopingaajat. Taajuudesta riippuen, noita helposti tunnistettavia vakiopingaajia on ehkä sellaiset 4-5...8 asemaa // taajuus. Tämä tietysti riippuu siitäkin, onko kuuntelijan antenni kiinteästi suunnattu vai vapaasti pyöriteltävissä, jolloin viime mainitussa tilanteessa vakiopingaajien määrä kaksin-kolminkerminkertaistuu, kun kuuntelija voi antennillaan seurata meteoriparven vuorokausivaiheita.


2] Tee taajuuskohtainen seurantalistasi esimerkiksi iTunesiin. iTunes on erittäin hyvä apuväline MS-bongaamisessa.

Nimeä taajuuskohtainen soittolista ja naputtele tuolle listalle valmiiksi live streamit esimerkiksi kaikilta 10 kW ja yli tehoisilta asemilta noin 2.100 kilometrin säteellä.

Valmis soittolista nopeuttaa huomattavasti asemien tunnistamista reaaliaikaisessa kuuntelutilanteessa. Kun sinulla on valmis taajuuskohtainen soittolista ja olet jo vaikkapa vuorokauden tai kaksi päivystänyt yhtä ja samaa taajuutta, pingin pasahtaessa aseman tunnistaminen menee nopeasti striimiltä toiselle naputellen. Live streamit useimmiten soivat muutaman sekunnin viiveellä verrattuna aaltosignaaliin, ja noin 10 sekunnissa ehtii verrata pingiä ehkä 5...8 aseman striimin.

Vaihtoehtoisesti voit esimerkiksi pitää live streameja valmiina sekä iTunesissa, WMP:ssa että webbisaiteilta.


3] Ota vastaan ylläripyllärit.

Oma kokemani MS-monitoroinnista on, että mikään noin 2kW lähetintehosta lähtien noin 2.000 kilometrin säteellä ei ole mahdoton bongattava. Tämä hieman riippuu sitäkin, millä polarisaatiolla lähete tulee ja mikä on kuunteijan antennipolarisaatio.

Itse bongaan MS:ää horisontaaliantennilla, sillä vertikaalilähete usein kääntyy, Es:n tavoin, meteoripingissä horisontaaliantenniin. Tuohon ei liene mitään sääntöä, ja esimerkiksi Hollannista kymmenien kilovattien - jopa yli 100 kW:n - vertikaalilähetteet eivät kirveelläkään ole kertaakaan napsahtaneet horisontaaliyagiini.

Ylläripylläreitä tulee, keliolosuhteistakin riippuen. MS-pinginä saattaa kuulla asemia, jotka eivät ehkä olisi mahdollisia muilla kelimuodoilla. Tämä ei ole vain omaa toteamaani. vaan tämän on havainnut jokunen toinenkin kuuntelija.

Hyvinkin pienitehoisia tai hyvinkin kaukaa [käytännössä kahden skipin päästä] saattaa tulla asemaa, jopa 3.000 kilometrin päästä, jolloin tuossa välimatkassa kyse väistämättä lienee tapauksesta Es lähtöpäässä + MS kakkoskippinä.

Itse olen havainnut kiintoisimmiksi tilanteet, jolloin 50 MHz:llä on Es-keliä, mutta MUF ei käytännössä yllä band 2:lle. Noissa olosuhteissa olen kuullut MS:nä jopa 0.2 kW:n asemia noin 1.600 kilometrin säteellä. Nuo ovat tulleet hyvin hennolla signaalitasolla, mutta hyvin luettavalla signaalilla. Tunnistaminen valitettavasti on usein hankalaa.

Olen lukenut Englannissa kuullun MS:nä jopa 30-vattisen ja mahdollisesti jopa 10-vattisen lähettimen noin 1.500 kilometrin säteellä. En tiedä, onko moinen mahdollista vai ei.


4] Raportoi, putsaa esimerkiksi helppoja ketjuja.

MS-monitorointi on kärsivälliselle kuuntelijalle kiitollista puuhaa. Itse mm. siivoan tavallisia ketjuja, jotka Es-kelillä ovat vain turhaa riesaa. Riippuen omasta käytännöstään, muutamassa kuukaudessa voi MS:llä kerätä raporttiainekset siten, että pystyy kertaraportilla kuittaamaan esimerkiksi jonkin neli-viisikanavaisen asemaketjun.

Nykyisen eli tämänhetkisen MS-monitorointini aloitin noin 1,5 vuotta sitten, mutta vasta nyt alan lähettää raportteja. Kiistän, että kyse olisi ollut laiskuudesta. Kyse on ollut siitä, että olen halunnut odottaa eri asemille mahdollisimman hyvätasoisen tallenteen tai mahdollisimman näppärän idipasautuksen. On kätevä lähettää raportit, kun on valmiina idinapsautukset saman yhtiön eri kanavilta, ja raportin laittaa matkaan tuoreimman, mukavan pitkän ja hyvin kuuluvan sivun kera.


5] Muista, että "MS-keliä" on aina ja jokainen päivä. Es-keliä on vain niinä päivinä, kun Es-keliä on.

Itselleni on ollut kiintoisaa, että ehkä antoisimmat MS-pingini olen kuullut parvimaksimien nimenomaan ulkopuolisina ajankohtina.

Ja, esimerkiksi olen sittunut joillakin 60-100 kW spanskitaajuuksilla vain jaagaten, onko mahdollista että ikkuna olisi auki Tropo- ja//tai Es-kelille + MS-pingille, ja oman kokemani mukaan tuo ikkuna on auki "noin 2 tuntia, käytännössä sekä optimaalisillaan noin 20 minuuttia".


DISCLAIMER: Olipa egosentrinen sepustus. Toisaalta, pidätän itselleni kaikki oikeudet olla erheellinen kaikessa edelläkirjoittamassani.


-is-
___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html