Re: [DX] Kokouspäätökset, jne
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] Kokouspäätökset, jne



Radiomaailmassahan voisi aivan hyvin olla myös FM-vihjepalsta? Sellaisille asemille, jotka todennäköisesti kuuluvat helposti esimerkiksi autoradiolla tai simppelillä lankadipolilla: "Näitä FM-asemia kuulet helpoiten, jos asut 300-400 kilometrin sisällä mainitun aseman lähetinpaikkakunnasta".

Radiomaailman lokithan ovat välillä olleet niin kriittisiä, etä sinne ovat mahtuneet mukaan vain ns. plussa-asemat. Tuo saattaa jopa antaa asiaa tuntemattomalle tai aloittelevalle FM-kuuntelijalle liian haasteellisen mielikuvan FM-kuuntelusta.

FM-kuuntelu joka tapauksessa on harrasteemme helpoiten aloitettavia osa-alueita, koska hommaan pääsee kiinni jokakodin vermeillä.

******

Asiasta toiseen. SVT:n tv-uutisissa oli tänä aamuna juttua kangertelusta Ruotsin digiradiokaavailuissa. Jotkut asianosaiset pitävät DAB[+] -lähetyksiä kalliina, turhana ja tekniikaltaan jo valmiiksi vanhentuneena ratkaisuna. Nuo tahot pitävät nettiradiota ja kännykkäkuuntelua tulevaisuuden ula-sanana. Ruotsinhan on määrä siirtyä digiin vuonna 2022.

Saapas nähdä, miten Suomi-neito tuossa asiassa vielä vaikeroi, kun mm. muistamme kompuroinnin tv:n digilähetysten aloittamisessa.


73, IS



At 17:22 27.3.2015, you wrote:
Lokaukset OLLissa lienee kuitenkin alkuperäisesti tarkoitettu antamaan infoa aseman kuulumisesta - ei aseman vastauksesta. Asemien vastauksille on lehdessä aivan oma QSL-palstansa, jossa lasketaan niitä paljon eri tulkintoja aiheuttaneita pisteitä! Joskus - kauan sitten - olen nähnyt jossain ohjeen siitä, mitä asemia tulee lokiin ja mitä vihjeisiin. Tällä ei nyt niin suurta väliä todella ole ... mutta ohjeen voisi julkistaa uudelleen - jos nyt ei sitovana ohjeena, niin ainakin suosituksena. Näiden kategorioitten funktiohan on hieman erilainen, joten jonkinlaista eroa tähän ehkä kuitenkin tarvittaisiin. Vihjeiden tarkoitushan on auttaa DX-uransa alussa olevia ... näin ainakin itse olen asian ymmärtänyt. Ja jos tuolla lokissa nyt joku tavallisempi asema on ... eipä tuo paljoa haitanne (jos lehdessä on tilaa). Mutta jos tulee paljon tällaisia ... siis ohjeet vastaisen varalle. Täytyy myös muistaa, että asemien kuulemisen vaikeustaso riippuu siitä, missä niitä kuunnellaan. Jos esim. täällä etelässä häiriöiden keskellä kuulen USA:n keskiaaltoaseman, on se todella harvinaisuus. Täten kovin tarkkarajainen ohjeistus ei muutoinkaan olisi tarkoituksenmukaista. 73 de SDXL1398/OH5MD, Ilkka M.

___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html