Re: [DX] FM-kuuntelulaitteistoa?
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] FM-kuuntelulaitteistoa?



Minulla on vuosikymmenien varrella ollut kolme yksilöä mallia Huldra 10, ja aivan käypäinen yleisradiovastaanotin, ainakin kuriositeettina. Muistikuvani mukaan, Tandbergin virittimissä ja viritinvahvistimissa järjestään on herkähkö FM-alue. Tandbergilla [pikkumallillaan, olikohan TR-220] tulin 70-luvulla aloitelleeksi varsinaista FM-DXäämistä, kun totesin sen virittimen yllättävän herkäksi.

SDRPlayn supportti tänään ilmoitti, että pari viikkoa sitten tilaamani FM-kuuntelulaitteen toimitus viipyy ainakin toukokuun 2. viikolle. Liekö muilla tuon SDR-pallkan tilanneilla vastaava kohtalo, eli viipyily toimituksessa. Oletan, että valmistaja mahdollisesti petaa menekin ja tilaukset vähän liian varman päälle, jottei jää käsiinsä myymättömiä kilkkeitä.


73, IS



At 22:42 28.4.2015, [AHE] wrote:


Moi, sain tänään haltuuni norjalaisen Tandberg Huldra 10:n. Kolmeen osaan jaettu SW- 3,3-30 MHz, LW ja MW ja FM alue- ihan soiva peli. Hauska lisä "romuvarastooni" vaikka kerrotaankin, että dx-kuuntelu on forby :(

Heti hurjia FM-kaappauksia, hehe


T: AHE

___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html